Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 15:57

Шилегов: Очекуваме потписи од ДУИ за да направиме Влада

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов одговарајќи на новинарско прашање рече дека нивните очекувања се повратниот одговор од ДУИ да бидат потписите за состав на владата.

На прашање дали е спорен законот за употреба на албанскиот јазик, Шилегов одговори дека сите шпекулации во медиумите по сензитивните теми ќе ги коментираат од позиција на мандатар за формирање на влада.

- Секој политички субјект во Македонија треба да е свесен и одговорен за тежината и државна, и политичка, и општествена во којашто се наоѓа Републиката и согласно тоа треба да ги носи сопствените одлуки и да ја понесе сопствената одговорност, додаде Шилегов.

На прашањето како ја коментира идејата која се појави во јавноста за за Македонска платформа, Шилегов рече дека СДСМ на минатите избори излезе со став дека гради едно општество, на единствени граѓани еднакви по правата и еднакви по обврските и тоа е единствената иднина на Република Македонија.


Текстот е прочитан 939 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter