Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 13:54

Време е за готвење

Јајца со зачини

За 4 лица
Време на подготовка: 20 минути

Потребно:

4 јајца
3 лажици масло
сол
1/2 лажичка мелен лут пипер
1/4 лажичка црн пипер
1/2 лажичка цимет

Приготвување: излупете ги тврдоварените јајца. Внимателно направете пет засекувања по должина, внимавајќи жолчката да остане цела. Добро загрејте го маслото и пржете ги јајцата во него додека не добијат златно-кафена боја. Измешајте ги солта, пиперот, црниот пипер и циметот, па посипете ги јајцата. Внимателно превртете ги и пржете ги уште една минута.


Текстот е прочитан 1706 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter