Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.06.2016, 21:50

На есен стигнува темпераментното "твинго ГТ"

После "тизер" фотографијата, "Рено" и официјално го претстави спортскиот "твинго ГТ".

Развиен во "Рено спорт" одделението, "твинго ГТ" е опремено со познатиот, сместен позади, 0,9-литарски трицилиндричен агрегат кој во однос на стандардните 90 е засилен на 110 КС, додека максималниот вртежен момент порасна од 135 на 170 Нм.
Инженерите го унапредија и мануелниот преносен систем, па оваа мало "брмчало" доби дополнителни спортски карактеристики во возењето.
За жал, "Рено" не објави податоци за перформансите на автомобилот, но потсетуваме дека стандарниот 0,9 ТЦе со 90 КС дозволува "твинго" о 0 до 100 км/ч да стигне за 10,8 секунди и да развие 165 км/ч.
"Твинго ГТ" е поставен на 17 инчни алуминиумски фелни, а "Рено" соопшти дека ја подобрил амортизацијата и ЕСП системот за подобро да се однесува на патот низ остро и спортско возење. Надворешноста е поагресивна благодарение на нископрофилните гуми и дискретните странични отвори за воздух, додека задниот браник е дизајниран во облик на дифузер. За екстериерот е избрана специјалната "пигмент оранж" боја. "Твинго ГТ" ќе се појави за првпат на крајот од јуни во Велика Британија, а продажбата ќе почне оваа есен.


Текстот е прочитан 1776 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter