Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:30

СОРАБОТКА НА ИНСПЕКЦИЈАТА ОД ЦЕНТАР СО ДРЖАВНИОТ ГРАДЕЖЕН ИНСПЕКТОРАТ

Запечатено градилиштето на дивоградба на "Самоилова"

Неколкупати на објектот инспекторите оставале покана инвеститорот да дојде во Општина Центар, но никој не се одзвал

Објектот на аголот на улиците "Самоилова" и булеварот "Никола Карев" не смее да продолжи да се гради. Инспекцијата на Општина Центар го запечати градилиштето, оти инспекторите утврдиле дека објектот е дивоградба.
"Општина Центар спречи да никне дивоградба. Овластен градежен инспектор го затвори градилиштето, со што се стопира градбата.
Претходно, кога објектот беше во фаза на ископ, инспекторот донесе решение за враќање во првобитна состојба. Решението никој не го примил, а инвеститорот, кој е непознат, продолжил со градбата, иако нема соодветно одобрение. Овластениот градежен инспектор на Општина Центар беше на терен со градежен инспектор од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, при што е констатирано дека се работи за дивоградба", велат од Центар.Неколкупати на објектот инспекторите оставале покана инвеститорот да дојде во Општина Центар, но никој не се одзвал.
Од Центар велат дека, по запечатувањето на градилиштето, инвеститорот мора да престане со сите градежни активности и да ја отстрани градбата.
Доколку и тоа не го испочитува, според ингеренциите, општинската инспекција може да го направи тоа, а трошоците да ги плати инвеститорот.
Градилиштето е оградено со висока заштитна ограда, зад која има објект кој веќе излегува од темели. (М.И.П.)


Затворени и дивоградбите на локалите "Ла Лара" и "Гастротека"

Градежната инспекција на Општина Центар вчера ги затвори и дивоградбите на локалите "Ла Лара" и на дел од "Гастротека". Тие не постапиле по претходно донесено решение за отстранување на дивоградбите.
Од Центар најавуваат дека и натаму внимателно ќе ја следат состојбата на теренот и нема да дозволат дивоградби на територија на Општината.


Текстот е прочитан 990 пати.
#
Триесет кандидати се обучуваат за професионални пожарникари
Простор за 250 деца во градинката "Штркче"
Ќе се обновува Старата учителска школа
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Скопје се чисти од новиот снег
Да се внимава на внатрешните инсталации
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Без парно, на помош ќебиња и греалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter