Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.03.2017, 08:11

ИЗЛОГ

Пролет

Пишува Лејла САБИТ - Чао, кочан зимо...

Чао, кочан зимо.
Здраво, изгор лето.
Пролетта доаѓа во Македонија.
Како срамежлива дама која уште не сака да ги покаже убавите нозе.
Како мало дете кое уште не го пуштаат на улица да си игра.
Како мангуп кој ги брои деновите да се пофали со новата кожена јакна.
Почнува да грее сонце, а на некого уште му е студено околу срцето.
Стандардот опаѓа, а некој веќе со паметот е на егзотична плажа.
Тоа сме ние, земја на парадокси и на берење туѓо гајле.
Пролетта кусо трае во Македонија како и нашата меморија.
Нема златна средина и секое чудо трае три дена.
Еднаш сте на врвот, другпат сте на дното.
Еднаш сте во позиција, другпат опозиција.
Еднаш сте ин, другпат аут.
Еднаш сте херој, другпат предавник.
Еднаш сте за, другпат против.
Еднаш ве сакаат, другпат ве мразат.
Еднаш сте пријател, другпат непријател.
Еднаш ви аплаудираат, другпат ве исвиркуваат.
Растат температурите во Македонија.
И во природата и на политичката сцена.
Прашањето за нова "гардероба" е следно на дневен ред.

l.sabit@vest.com.mk

 


Текстот е прочитан 935 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter