Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.12.2016, 12:58

АСОЦИЈАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТИ НА МАКЕДОНИЈА ЈА ДОДЕЛИ НАЈПРЕСТИЖНАТА НАГРАДА

"Андреја Дамјанов" за Радован Раѓеновиќ по 5 децении архитектура

Најпрестижната награда за архитектура кај нас "Андреа Дамјанов", Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) годинава му ја додели на архитектот Радован Раѓеновиќ. Мартин Гулески, претседател на комисијата од ААМ за доделување на наградата, рече дека проектите и реализациите на Раѓеновиќ, во изминативе пет децении, од областа на станбената архитектура, туризмот и угостителството, спортот, администрацијата, индустријата и културата, работени во проектантските бироа "Алумина"- Скопје, "Пелагонијапроект"- Скопје, "Мавровопроект"- Скопје, "Технометал"- Москва, "Римако"- Виена, Москва, Скопје, "Будимекс"- Лавов" и "Студио Р"- Скопје претставуваа сериозен влог во архитектонската практика на Македонија.

"Особен акцент заслужува неговата улога на раководител на претпријатието 'Мавровопроект' и несомнените заслуги за мобилизирање на квалитетни кадри проектанти, кои со своите реализации придонесуваа во развојот на архитектонската струка во Македонија и за нејзина афирмација и угледно позиционирање надвор од нејзините граници, во Советскиот Сојуз, Југославија, во Либија", рече Гулески, нагласувајќи дека Раѓеновиќ има бројни признанија и награди за деценискиот труд.
Претседателот на ААМ Мартин Пановски му заблагодари на Раѓеновиќ од името на сите млади архитекти за несебично пренесеното знаење.
"Раѓеновиќ е архитект во вистинската смисла на зборот. Тој креира архитектура, останал доследен на својата архитектура и го пренесува знаењето, а знае многу. Мене знаењето ми го пренел несебично, без его. Знае да го пренесе и она што го згрешил", рече претседателот Пановски.
Задоволен што петте децении работа ги крунисува со награда за животно дело, Раѓеновиќ, откако ја прими наградата, им порача на присутните колеги дека иднината е во младите архитекти кои, слично како и тој, работат во бурно време. Тој работел во транзиција, период во кој да се остане доследен во архитектурата, било еднакво тешко како и сега.
Слики од делата на наградениот архитект, во вторникот вечерта беа изложени во црквата "Св. Богородица". Можеа да се видат споменикот
"Партизански одреди" - Митрашинци, објектот на Спортска медицина Скопје, хотелот "Електро Скопје"- Маврово, Олимписки базен Скопје, патник на слободата Кочани, "Еуротел" Струга, хотелскиот комплекс Запољарје - Сочи, Русија, и редица други станбени и деловни објекти. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 924 пати.
#
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само
Во Карпош нема да има зонско паркирање

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter