Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.01.2017, 13:33

СО ПОБЕДАТА НАД ЕНДИ МАРЕЈ

Ѓоковиќ го одбрани трофејот во Доха

Во првиот меѓусебен дуел во 2017 година, Новак Ѓоковиќ со 2:1 во сетови го победи Енди Мареј во финалето на турнирот во Доха и го одбрани пехарот од минатата сезона.

Во меч кој траеше речиси три часа првиот сет го доби Ѓоковиќ со 6:3, возврати Мареј со 7:5 и успеа да спаси три меч топки на сервис на Новак при резултат 5:4, а во решавачкиот трет сет Србинот беше подобар со 6:4.
- Ова дефинитивно беше еден од најдобрите начини да ја почнам годината. До крај на меч, до последен удар, никогаш не можете да знаете што ќе биде против Енди. Не е чудно за двајцата што играме три сета и три часа. Тоа се физички битки. Ќе ни треба малку време да се опоравиме и подготвиме за Мелбурн. Да се победи овде, против најголемиот противник, е почеток на сезона од соништата - изјави Ѓоковиќ.
Ова беше прв пораз на Мареј по серија од 28 победи а 67 -ми трофеј за Ѓоковиќ. Срспкиот тенисер води во меѓусебните дуели со 25:11. Мареј ќе ја зголеми разликата на врвот на АТП листата бидејќи во 2016 година воопшто не играше во Доха, а Ѓоковиќ го одбрани тронот.


Текстот е прочитан 388 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter