Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 16:15

Пренос во живо на Отворена Ждребка - Фудбал за Пријателство 2017

Еден од најголемите глобални општествено - одговорни проекти во светот наменети за деца – “Фудбал за Пријателство 2017“ оваа година обединува дури 64 земји - учесници, меѓу кои и Република Македонија.

Отворената ждрепка посветена на официјалниот почеток на Петтата (јубилејна) сезона на Меѓународниот детски општествено одговорен проект "Фудбал за пријателство" во 2017 година можете да ја следите овде, во живо.

Проектот ќе се реализира од страна на Акционерското Друштво "Газпром", официјален партнер на ФИФА и Светското првенство за фудбал 2018 година. На овогодинешното издание на проектот “Фудбал за Пријателство 2017“ за прв пат ќе учествуваат 64 земји од Европа, Азија, Африка, Северна и Јужна Америка.

Целта на овој проект е развој на детскиот фудбал, популаризациjа на младинскиот спорт и здравиот начин на живот, како и едукација за толеранција и промовирањето на пријателството меѓу децата од различни земји. Од особена важност е фактот дека во наредната 2018 година во Русија ќе се одржи ФИФА – Светското Првенство во Фудбал, а овој проект, меѓу другото, претставува и еден вид најава на оваа исклучително важна глобална спортска манифестација.

Во рамките на Отворената ждрепка на програмата млади фудбалери од 64 земји, момчиња и девојки на возраст до 12 години, вклучувајќи ги и децата со посебни потреби, ќе бидат обединети во 8 меѓународни мешани “Репрезентации на Приjателството“. Овие репрезентации ќе учествуваат во Меѓународното првенство за Фудбал за пријателството 2017 во Санкт Петербург на 1-ви јули. Отворената ждрепка има за цел утврдување на составот на групите и тимовите сочинети од 64-те земји учеснички, меѓу кои и Република Македонија.

Говорници на Отворената ждрепка:

1. 8 млади тренери на меѓународни мешани Репрезентации на Пријателството од Словенија, Русија, Србија, Швајцарија, Кина, Португалија, Украина и Велика Британија

2. Најдобар млад новинар на Четвртата сезона на програмата

3. Денис Казанскиj, спортски коментатор, водител на Отворената ждрепка (Русија)

4. Марко Кохбек, спортски коментатор, водител на Отворената ждрепка (Германија)

Говорниците на настанот ќе присуствуваат во главното студиото, ќе бидат поврзани преку интернет и ќе бидат достапни за прашања од медиумите. Доколку имате интерес во врска со претстојниот настан, ви овозможуваме однапред да поставите прашања и повеќе да се информирате. Дел од нив ќе бидат одговорени во текот на преносот во живо.


Текстот е прочитан 829 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter