Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 19:26

Убедлив пораз на Македонија од брзите словенци

Репрезентацијата на Македонија беше поразена од Словенија во натпревар од третото коло од групата Б со 29:22

Кире Лазаров и Дејан Манасков со два погодоци во низа му донесоа водство на Македонија, 1:2. Со четирите погодоци во низа на словенците за пресврт. Двата погодоци на Мачковшек и едниот на Чингесар и Маргуч му донесоа на Словенија водство, 5:2. Филип Миркуловски и Гоце Георгиевски се повредија на почетокот на натпреварот, се опоравија и продолжија да играт.

Зарабец и голманот Скок после петнаесет минути игра зголемија на четири погодоци предност, 7:3. Доленец и Маргуч постигнаа два погодоци во низа за водство 11:6.

Безјак и Благотиншек во 24-та минута од првото полувреме му донесоа водство на Словенија, 6 погодоци, 14:8. Зарабец две секунди пред крајот на првото полувреме погоди за 16:10 на полувреме. Голманот на Словенија, Матевж Скок беше одличен на голот и беше еден од најзаслужните за водството од шест погодоци на Словенија на полувреме.

Најефикасен ракометар на Македонија во првите 30 минути беше Кирил Лазаров кој постигна 4 погодоци, три од пенал. Стојанче Стоилов постигна 2, а по 1 погодок постигнаа Гоце Георгиевски, Филип Миркуловски, Филп Талески и Дејан Манасков. Голманите Кирил Колев и Благојче Трајковски имаа вкупно 2 интервенции после првото полувреме. Двете интервенции ги направи Благојче Трајковски.Мачковшек, Безјак и Габер на почетокот на второто полувреме погодија за 19:11. Следуваше серија на словенците од два погодоци. Благотиншек и Хенигман зголемија на 22:13.

Се играше гол за гол и осум минути пред крајот на натпреварот Македонија имаше негатива од 8 погодоци, 25:17.

На крајот Словенија славеше со 29:22, а во следното коло репрезентацијата на Македонија ќе игра против Шпанија.

Кирил Лазаров беше најефикасен во репрезентацијата на Македонија со 9 погодоци. Стојанче Стоилов постигна 3, Стефан Дрогришки 2, Дејан Манасков, Филип Талески, Филип Миркуловски, Никола Маркоски, Гоце Георгиевски, Гоце Ојлески, Мартин Поповски и Марко Нелоски постигнаа по 1 погодок. Голманите Кирил Колев и Благојче Трајковски беа катастрофални на овој натпревар, вкупно 6 интервенции и тоа сите на Благојче Трајковски.

Марко Безјак и Гаспер Маргуч ја предводеа Словенија до големата победа. Голманот на Словенија можеби беше и најзаслужниот за оваа голема победа на Словенија. Матевж Скок натпреварот го заврши со 16 интервенции и беше прогласен за играч на натпреварот.


Текстот е прочитан 3025 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter