Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 13:23

СДСМ: Иванов и Груевски да го почитуваат Уставот

СДСМ денеска преку соопштение наведува дека Уставот обезбедува многу јасни решенија за излез од политичката криза, истакнувајќи дека претседателот Ѓорге Иванов мора да го даде мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање на новата влада во Македонија.

Според СДСМ, „лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не е поважен од Уставот и неприфатливо и недозволиво е да поттикнува поделби во Македонија и да користи насилства само затоа што граѓаните избраа промени, а тој ја загуби власта“.

- Недозволиво е и од страна на Иванов, само за да го спаси Груевски, да го крши Уставот и да ја пролонгира политичката криза на штета на граѓаните. Ако Иванов и Груевски навистина ја сакаат Македонија како што велат, тогаш тие би го почитувале Уставот и ќе се повлечат, наведува во соопштението СДСМ.

Според СДСМ, граѓаните во Македонија не сакаат нови парламентарни избори затоа што, стои во соопштението, тие веќе го поддржаа концептот едно општество за сите, сакаат да живеат заедно, без поделби, во правна држава којашто обезбедува квалитетен живот за сите.


Текстот е прочитан 1106 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter