Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 14:19

„Шпигел“: Европски граничари на грчко-македонската граница

Грчките медиуми денеска пренесуваат информација објавена во онлајн изданието на германски „Шпигел“ дека ЕУ брза да и помогне на грчката полиција со испраќање на 30 граничари кои ќе патролираат на северната граница.

Весникот потсетува дека во Грција во моментов има околу 65.000 бегалци, додека во Турција нивниот број изнесува три милони. Доколку Анкара не го почитува договорот меѓу Турција и Унијата, за бегалците, постои ризик Грција повторно да биде преплавена со луѓе кои ќе сакаат да стигнат до северна Европа, пишува „Шпигел“.

Во истиот текст се наведува дека по подолго време на границата со Македонија се забележува зголемување на бројот на бегалци и мигранти.

Грчките медиуми нагласуваат дека од суштинско значење е имплементација на одлуката на Фронтекс, донесена на крајот од минатата година. Тие информираат дека првите странски граничари веќе се наоѓаат на северната грчка граница. Меѓу нив има и германски офицери со кучиња, а други 10 Германци се очекуваат да пристигнат во наредните неколку дена.


Текстот е прочитан 1289 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter