Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.03.2017, 13:59

ПРОМОЦИЈА НА ФОЛК-ПЕЈАЧОТ

Далибор Ѓошиќ ја преработи "Стамена"

Фолк- пејачот Далибор Ѓошиќ, пред претставниците на медиумите го промовираше вториот сингл и спотот за истиот од проектот "Ајде сонце зајде", во кој се обработуваат стари македонски народни песни.

Станува збор за песната "Стамена", а на целиот овој проект работат докажани и признати музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум.
Пред нешто повеќе од месец и пол, со големата промоција на "Ајде сонце зајде", првата песна и спот од овој албум, Далибор најави активна година, во која дел по дел, ќе биде промовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена песната "Стамена", а делови од тој настап се искористени во новиот спот.


Текстот е прочитан 1048 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter