Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 13:44

ЛУИС ЕНРИКЕ ПО ДЕБАКЛОТ НА БАРСЕЛОНА ОД ПСЖ ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

И да стоевме на главите, ништо немаше да се промени

Традицијата кажува дека Барселона се наоѓа пред елиминација од Лигата на шампионите откако на првиот осминафинален натпревар со ПСЖ претрпи дебакл од 4:0.

Ниту една екипа досега не успеала да надмине ваква негатива во нокаут-фазата, а нервозата во редовите на Каталонците по катастрофалниот настап на "Паркот на принцовите" отиде дотаму што тренерот Луис Енрике ќе се степаше со еден новинар по завршувањето на средбата.
- ПСЖ беше супериорен. И да стоевме на главите, ништо немаше да се промени. Ова е исклучиво моја одговорност, не барајте други виновници. Резултатот вистински покажува што се случуваше на теренот. Ова беше катастрофална вечер за нас. Шокирани сме, не го очекувавме ова. Но, уште не сме елиминирани, треба да се надеваме - изјави Енрике.
И додека шпанските медиуми го најавуваат неговиот помошник Хуан Карлос Унсуе како нов тренер, од таборот на ПСЖ повикуваат на смиреност откако $ го нанесоа најтешкиот пораз на Барселона во ЛШ во последните четири години.- Многу е добро чувството по ваков натпревар, но мора да бидеме внимателни, зашто има уште 90 минути. Ја надигравме Барселона, но мора да го задржиме ова ниво на концентрација - кажа тренерот на ПСЖ, Унај Емери.
Во Лисабон, Бенфика ја совлада Борусија Дортмунд со 1:0, на меч на кој брилираше домашниот голман Едерсон, кој одбрани и удар од белата точка. Од друга страна, Бенфика постигна гол од својата единствена шанса на мечот.
- Не игравме добро, туку одлично. Толку шанси, такво темпо, а примивме гол. Што да кажам, гомненици се случуваат. Се разбира дека сум разочаран од исходот, но горд сум на моите играчи, зашто беа доминантни - изјави тренерот на Борусија, Томас Тухел.


Текстот е прочитан 1658 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter