Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 13:27

НОВ ПРОЕКТ НА БРИТАНСКИОТ ВЕЛОСИПЕДИСТ МАРК БИМОНТ

Пат околу светот за 80 дена со велосипед

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Пат околу светот со велосипед за 80 дена. Тоа е новиот предизвик за британскиот велосипедист Марк Бимонт.

Својата експедиција ќе ја започне на 2 јуни од Париз и во рок од 80 дена планира да извози 29 илјади километри. Велосипедистот веќе тренира за да биде во топ-форма за неговата голема авантура.
- Планирам 20 дена да возам покрај британскиот брег околу 5.600 километри. Ми треба таков тренинг за да бидам во форма. Ќе биде возбудливо, па по три недели се надевам дека мојот тим и јас ќе имаме повеќе самодоверба за да одиме кон светски рекорд - изјави Марк Бимонт.
Бимонт и во 2008 година го обиколил целиот свет со велосипед, но тогаш ми биле потребни 194 дена. Сега планира тоа да го направи два пати побрзо. Планира да вози по 16 часови на ден.


Текстот е прочитан 846 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter