Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

31.01.2017, 13:50

Се уништува живината во струшко Мороишта поради птичји грип, селото изолирано

Околу 3.000 единки живина во струшкото село Мороишта денеска ќе бидат убиени и отстранети поради наод на птичји грип АХ5Н8.

Селото е изолирано, полицијата дозволува влез само за жителите, а на излез се вршат проверки дали некој изнесува живина.

Екипи на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), како што информира раководителот на државна инспекција за здравствена заштита на животните Оливер Иваноски, вчера извршиле попис на целата живина во 105 домаќинства, која денеска ќе биде попишана и угината, а сопствениците ќе бидат обесштетени од државата.

Во рамки на акцијата, утре ќе се врши целосна дезинфенција на селото.

- АХВ ја почна акцијата на убивање и нештетно отстранување на заболената живина во Мороишта, бидејќи добивме позитивен наод на птичји грип АХ5Н8, кој е високо патоген вирус и единствена мерка во овој случај е убивање и отстранување на живината. Акцијата се одвива во најдобар ред, имаме соработка од страна на населението. Вкупно 20 екипи работат интензивно и очекуваме дека целосно ќе ја спроведеме, изјави Иваноски.

Според него, не се работи за заразна болест која може да се пренесе кај населението и упати апел до сопстевниците на живина да соработуваат со органите на АХВ и целата живина што ја имаат да ја дадат бидејќи тоа е единствен начин да се справат со болеста.

Тие, како што нагласи Иваноски, вршат мониторинг и во околните села.

- Во моментов имаме прогласено зони од три и од 10 километри. Имаме заштитна зона и зона под надзор од каде земаме интензивно мостри и секаде каде што ќе се утврди присуство на вирусот, ќе ги спроведеме мерките на нештетно убивање и отстранување на живината, изјави Иваноски.


Текстот е прочитан 1044 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter