Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 14:29

Тојота подготви спортско издание на Јарис

По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомобили во Женева ќе го претстави спортскиот Јарис кој ќе биде директен конкурент на автомобили како што се Форд Фиеста СТ, Пежо 208 ГТИ, Клио РС и други.

Во Тојота потврдија дека се враќаат во светот на спортските автомобили кои се темелени на автомобилите на Б сегментот, а спортскиот Јарис на публиката премиерно ќе се претстави на Саемот за автомобили во Женева, кој своите врати ќе ги отвори на 9 март.
Инспириран од рели верзијата (интегрален погон и околу 380 КС) со кој фабричкиот тим на Тојота оваа година ќе се трка во ЊРЦ, Јарис (Газоо или Гти, се уште не е одлучено) ќе се нуди исклучиво во верзија со три врати и ќе има 1,6-литарски турбо-бензински мотор со над 210 КС. Преносот на силата на предната осовина треба да се врпи преку рачниот 6-степен менувач.
На рендерите на Тојота може да се види како ќе изгледа најсилниот Јарис кој во Женева стигнува во редизајнирано издание, а се претпоставува дека налепниците на каросеријата во боите на тркачкиот тим на Тојота, ќе биде опциска опрема.


Текстот е прочитан 1531 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter