Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.01.2017, 13:18

Кражба во ОУ „Прпарими“ во Голема Речица

Кражба во основното училиште „Прпарими“ во Голема Речица извршиле непознати сторители ноќта меѓу вторникот и средата. Се проценува дека е причинета штета од 44.000 денари.

Како што информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, разбојниците влегле во училиштето откако насилно го отвориле прозорецот во приземјето.

- Потоа влегле во директорската канцеларија и одзеле компјутерско куќиште, два принтера и три тонери, а го активирале и противпожарниот апарат со кој ја испрскале целата просторија. Од наставничка просторија одзеле компјутерско куќиште и неколку други предмети со што, според директотот на училиштето Х.А. (50) од Тетово, стекнале вкупна имотна корист од 44.000 денари, изјави Јосифовски.

Полицијата извршила увид и работи на откривање на сторителите.


Текстот е прочитан 488 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter