Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
ДО

20.02.2017, 09:42

ПРИМЕРА - 23. КОЛО

Гранада играше со 11-мина играчи од 11 различни држави

Мечот од 23. коло на Примера на кој Гранада го совлада Бетис со 4:1, ќе влезе во аналите на шпанскиот фудбал поради тоа што првпат еден клуб изведе на теренот играчи од 11 различни земји.

Имено, на голот на домаќините беше Мексиканецот Очоа, одбраната ја сочинуваа Фулкие (Франција), Хонгла (Камерун), Ингасон (Исланд), Силва (Уругвај) и Литри (Шпанија), во средниот ред се најдоа Агбо (Нигерија), Вакасо (Гана) и Переира (Бразил), додека во нападот на Гранада од првата минута беа Мароканецот Карсела-Гонзалез и Колумбиецот Рамос.

Кевин Гамеиро постигна хет-трик за пет минути, од 80. до 85. минута, и му донесе убедлива победа од 4:1 на Атлетико Мадрид, на гостувањето кај Спортинг Хихон. Ова е вториот најбрз хет-трик во историјата на Примера. На врвот од листата е Давид Виља со неколку секунди подобро време од Гамеиро.
Резултати: Гранада - Бетис 4:1, Спортинг Хихон - Атлетико (М) 1:4, Реал Мадрид - Еспањол 2:0, Ла Коруња - Алавес 0:1, Севилја - Еибар 2:0.