Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.02.2017, 09:42

ПРИМЕРА - 23. КОЛО

Гранада играше со 11-мина играчи од 11 различни држави

Мечот од 23. коло на Примера на кој Гранада го совлада Бетис со 4:1, ќе влезе во аналите на шпанскиот фудбал поради тоа што првпат еден клуб изведе на теренот играчи од 11 различни земји.

Имено, на голот на домаќините беше Мексиканецот Очоа, одбраната ја сочинуваа Фулкие (Франција), Хонгла (Камерун), Ингасон (Исланд), Силва (Уругвај) и Литри (Шпанија), во средниот ред се најдоа Агбо (Нигерија), Вакасо (Гана) и Переира (Бразил), додека во нападот на Гранада од првата минута беа Мароканецот Карсела-Гонзалез и Колумбиецот Рамос.Кевин Гамеиро постигна хет-трик за пет минути, од 80. до 85. минута, и му донесе убедлива победа од 4:1 на Атлетико Мадрид, на гостувањето кај Спортинг Хихон. Ова е вториот најбрз хет-трик во историјата на Примера. На врвот од листата е Давид Виља со неколку секунди подобро време од Гамеиро.
Резултати: Гранада - Бетис 4:1, Спортинг Хихон - Атлетико (М) 1:4, Реал Мадрид - Еспањол 2:0, Ла Коруња - Алавес 0:1, Севилја - Еибар 2:0.


Текстот е прочитан 618 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter