Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 14:30

ГРАД СКОПЈЕ ГО ОБНОВУВА ЗЕЛЕНИЛОТО

Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Зеленилото што досега се полевало рачно, со црева, ќе добие систем за наводнување со 135 прскалки и 1 000 метри систем капка по капка

Градските власти го уредуваат зеленилото во паркот Жена- борец, спроти Собранието на Република Македонија. Раскопани се сите тревници и во секој од нив се ископани канали за да се постави систем за наводнување.
"Станува збор за реконструкција на јавна зелена површина од околу 7 000 квадратни метри, на која ќе се изврши замена на стариот со нов тревник. За првпат во зеленилото ќе се постави систем за наводнување со 135 прскалки, 1 000 метри систем капка по капка, потоа главна водоводна мрежа од 850 метри и 35 хидранти за полевање на зеленилото. Досега зеленилото во паркот се полеваше рачно, со црева", рече градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, кој вчера изврши увид во уредувањето на паркот.
Со новиот систем за наводнување, од Градот очекуваат тревата постојано да биде зелена. Во паркот е заменета и старата и оштетена урбана опрема, уредени се патеките и монтирани се 55 светилки, кои ќе ги осветлуваат дрвјата. Градоначалникот Трајановски најави поставување и на 45 нови декоративни канделабри со висина од 4,4 метри.
"Во паркот ќе се изградат и три чешмички за пиење вода и се надевам дека по неговата реконструкција, ќе го направиме попријатно место за граѓаните", рече градоначалникот Трајановски.
Сегашното уредување на паркот го чини Градот околу 5 милиони денари, а работите ги изведуваат екипи од ЈП "Паркови и зеленило".


Текстот е прочитан 722 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter