Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.03.2017, 18:53

Голем народен собир: Не ја даваме Македонија (Фотогалерија)

Граѓаните на Македонија веќе 32 дена се на улиците со цел да ја зачуваат унитарноста, сувереноста и независноста на Република Македонија. Тие повторно кажуваат дека се против двојазична Македонија и против дебати кои се вовед во промена на знамето, химната и грбот на државата.

Вечерва десетици илјади гражани одлучно излегоа на улиците за уште еднаш да го кажат своте не за Тиранската платформа.

„Ова е Македонија за сите нас. Не ја даваме на поддржувачи на Тирански платформи“, порачаа граѓаните.

-Бараа мандат за Тиранската платформа, не го добија. Сакаа да формираат влада базирана на Тиранската платформа не ја добија. Сакаа да изберат претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа, не го избраа ниту денеска. Сето ова е благодарение на сите вас и само ако продолжиме да бидеме масовно на улиците во цела Македонија победите ќе продолжат. Овој народ е доказ дека има и кој да ја сака и кој да ја брани Македонија. Ако некој мисли дека може под чергиче да сокрие тирански платформи да знае дека не само што ќе ги откриеме, туку под чергичето може да го најдеме и клучот за Собранието. Народот е сериозен и кажува НЕ за двојазична, НЕ за двонационална Македонија, НЕ за дебата за промена на знамето, химната, на државниот грб, истакна Богдан Илиевски од движењето „За заедничка Македонија“.

Фото: О. Теофиловски

ФОТОГРАФИИ ОД ДРОН


Текстот е прочитан 1842 пати.
#
Земјоделците, ловџиите и багеристите на чело на денешниот марш против „Тиранската платформа“ (Фото-галерија)
Илиевски: Горди маршираме за Македонија (Фото-галерија)
"За заедничка Македонија“: Не смеете да си играте со народот! (Фото-галерија)
Моден викенд Скопје - Втора вечер (Фотогалерија)
Априлијада (Фотогалерија)
ФОТО: Моторџиите пристигнаа – застануваат на чело на денешниот марш во одбрана на унитарноста на Македонија
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
Протест во организација на граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија"
Трет ден протести: Кој сака мултиетничка Македонија да ни се приклучи (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter