Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.01.2017, 14:23

ПРЕМИЕР ЛИГА - 22.КОЛО

Руни стана најдобар стрелец во историјата на Манчестер јунајтед

Манчестер јунајтед одигра само 1:1 на гостувањето кај Стоук и не го искористи киксот на Ливерпул.

Со автогол на Мата губеа од 20. минута, но Вејн Руни со погодок во самиот финиш донесе бод. Со овој погодок Руни стана најдобар стрелец во историјата на клубот постигнувајќи го својот 250. гол и соборувајќи го рекордот на легендата на Манчестер Јунајтед, Боби Чарлтон поставен пред 40 години.
Веднаш по завршување на мечот Чарлтон се симна во соблекувалната на "црвените ѓаволи" за да му честита лично на Руни.- Би лажел ако кажам дека не сум разочаран што повеќе не сум рекордер. Од друга страна, честитки од срце за Руни, мило ми е за негого - изјави 80-годишниот Чарлтон.
- Ми претставува огромна чест што станав најдобар стрелец во Манчестер Јунајтед. Му благодарам на Сер Боби за убавите зборови по натпреварот - напиша на Твитер Руни.
На останатите мечеви за одбележување е шокантниот пораз од 2:3 на Ливерпул дома од последнопласоираната екипа на Свонси, како и ремито 2:2 помеѓу Манчестер Сити и Тотенхем.
Резултати: Ливерпул - Свонси 2:3, Бурнемут - Вотфорд 2:2, Кристал Палас - Евертон 0:1, Мидлсброу - Вест Хем 1:3, Стоук - Манчестер Јунајтед 1:1, ВБА - Сандерленд 2:0. Манчестер Сити - Тотенхем 2:2


Текстот е прочитан 782 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter