Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 13:28

Чик Кореа со концерт во Скопјe

Американскиот џез-пијанист Чик Кореа на 2 јули ќе одржи концерт во Скопје, во "Метрополис арената". Концертот е во рамките на светските турнеја и промоција на проектот "Чик Кореа електрик бенд".

Во квинтетот "Чик Кореа електрик бенд", покрај Кореа, членуваат и Дејв Векл (тапани), Џон Патитучи (бас), Ерик Мериентал (саксофон) и Френк Гембејл (гитара).
Чик Кореа е американски пијанист и композитор, еден од уметниците со најмногу номинации во историјата на наградите Греми и со 22 освоени статуетки. Компонира музика од класичен стил до авангарда, од детски песни до камерни и симфониски дела или, како што го дефинира "Њујорк тајмс", светлост на врелата и вечна младост.


Текстот е прочитан 510 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter