Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.12.2016, 13:52

ОПШТИНА ЦЕНТАР

Паркирањето на "Боемска 2" допрва ќе се запира

Свеченото пуштање во употреба на улицата "Боемска 2" во петокот не направи никаква разлика во однос на паркирањето.

По забавата, тротоарот, а и делови од улицата, беа претворени во паркинг исто како и во деновите пред свеченоста. На тротоарите немаше коли само на местата коишто се заштитени од паркирање со бетонски топки на работ од тротоарот.
"Во текот на следните денови ќе најдеме начин да ги заштитиме тротоарите од паркирање. Големиот тротоар не е предвиден за паркирање. Направен е од природни гранитни плочки и наменет е за пешаци. Улицата, која е од калдрма, треба да служи само за проток на возила", велат од Центар и апелираат граѓаните да ги паркираат колите на околните паркинзи место на "Боемска 2".
Улицата во петокот, на свеченото отворање, беше преполна. И покрај студот настапите на Зафир Хаџиманов, Звонко Богдан и на Нино Величковски ги задржаа надвор боемите до доцна во ноќта.
"Боемска 2" е долга 270 метри, има вкупно 4.000 квадратни метри, а уредувањето ја чинеше Општината 43.632.737,00 или 709.475 евра. Следна улица за уредување на истиот принцип од Центар најавија дека ќе биде улицата "Михаил Цоков" со што овој дел од општината треба да прерасне во боемски кварт. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1156 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter