Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 13:35

ВАНДАЛСКИ ЧИН ВРЗ СПОМЕНОТ НА АРГЕНТИНСКИОТ ФУДБАЛЕР

Искршена статуата на Меси во Буенос Аирес

Статуата на Лео Меси во Буенос Аирес стана жртва на вандали кои ја искршија на два дела оставајќи ги само нозете и топката.

Бронзениот споменик на ѕвездата на Барселона остана без главата, телото и рамењата кои се тотално уништени.
Добра вест е што општината во Буенос Аирес се ангажираше во случајот и вети дека во најскоро време статуата ќе биде реставрирана.
Уметничкото дел;о беше поставено минатото лето во рамките на кампањата која го повикуваше најдобриот фудбалер на Аргентина да се врати во националниот тим. Лео Меси се откажа од репрезентативниот дрес после загубеното финале на Копа Америка во Чиле.
Во паркот "Костанера Сур" статуата на Меси им прави друштво на уште неколку уметнички творби кои величат аргентински легенди како бившиот пилот во Формула 1, Хуан Мануел Фанџо, кошаркарот Емануел Џинобили и тенисерката Габриела Сабатини.


Текстот е прочитан 445 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter