Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.02.2017, 09:56

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ НА ФЕСТИВАЛОТ "БАНЕФФ"

Шведска награда за "Ослободување на Скопје"

Филмот "Ослободување на Скопје" во режија на Раде и Данило Шербеџија доби специјална награда од жирито на фестивалот "БаНеФФ" (Балкан њу филм фестивал) во Стокхолм, Шведска.

На фестивалот, кој се одржа минатата недела, беа прикажани најновите филмови од Балканот, но и филмови што третираат теми поврзани со земјите од Балканот.
"'Ослободување' е фантастичен и многу важен филм, особено во наше време. Моќен потсетник дека војната завршува само со жртви. Настапот на сите актери е фантастични, а особено се истакнува Луција Шербеџија со своите интензитет, присуство и портретирање на женското искуство и жртва за време на војна", стои, меѓу другото, во објаснувањето на жирито.
Главните улоги во филмот ги играат: Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Раде Шербеџија, Луција Шербеџија и Небојша Глоговац.
Програмата на "БаНеФФ" е поделена на неколку дела, а главниот фокус е селекцијата на играни филмови, во која се доделуваат четири награди - за најдобар филм, најдобро женско достигнување, награда на публиката и специјална награда на фестивалското жири.


Текстот е прочитан 1204 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter