Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.03.2017, 19:00

Димитриев: Го реафирмиравме ставот дека ЕУ е врвен приоритет за Македонија

Ја искористивме приликата да го реафирмираме нашиот став дека за Македонија членството во Европската унија останува врвен приоритет, изјави во Валета премиерот Емил Димитриев, оценувајќи дека успешно завршил Самитот на европските десничарски партии во Малта каде што се одржа и Конгрес на Европската народна партија (ЕПП).

На Самитот, рече тој, имало многу дискусии на разни теми за предизвиците на Европската унија и на Европската народна партија како најбројна во Европскиот парламент.

- Една од темите беше и интеграцијата на Западниот Балкан, тема во која ние зедовме активно учество, со наши позиции како ние гледаме на тоа. Ја искористивме приликата да го реафирмираме нашиот став дека за Македонија членството во Европската унија останува врвен приоритет. Дискутиравме за идните предизвици - и во делот на интегрирањето, и во однос на предизвиците од аспект на можноста да се појави нов мигрантски бран, сето она што може да биде предмет на соработка помеѓу аспирантите од Западен Балкан и Европската унија, изјави Димитриев.

Претседателот на Владата додаде и дека македонската делегација имала голем број билатерални средби со премиери и со претседатели од ЕПП.

- Нашите дискусии беа во насока дека е време Европската унија да отпочне со преговорите и отворање на поглавјата за нашето полноправно членство. Договоривме и наредни видувања, од овој самит договоривме уште еден состанок кој ќе биде под покровителство на министерот за надворешни работи на Италија, заедно со земјите од Западен Балкан, за побрзо да ги креираме процесите. Сметаме дека почестите гледања и договорања на конкретни работи ќе вложат со крајниот резултат, а тоа е интеграција на овој дел од Европа во европското семејство, додаде Димитриев.


Текстот е прочитан 757 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter