Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.12.2016, 14:07

ОТВОРЕНА ГОДИШНАТА ИЗЛОЖБА СО АРТЕФАКТИ ОД ЛОКАЛИТЕТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Археолошко патување низ историјата

Монетата на македонскиот крал Александар Први (498- 454 пред н.е.), најдена на локалитетот Маркова кула во селото Корешница, Демир Капија, е најстара монета која е дел 10-тата годишна археолошка изложба "Декада на активирање на археолошките ресурси на Република Македонија", која се отвори прексиноќа во Археолошкиот музеј на Македонија.

Директорката на Музејот Весела Честоева истакна дека во 37 витрини се изложени 1.300 артефакти од 20 локалитети во Македонија.
Во 1.300 наоди се вбројуваат двата штита на македонскиот крал Деметриј од третиот век пр.н.е., преку 500 вредни монети на македонските кралеви, рановизантиски алатки, средновековен накит, репрезентативни садови од керамика и златниот вековен прстен декориран со претстава на владетелски модел.
"Изложените монети ни даваат слика на минатото, претставувајќи го античкото македонско кралство преку римскиот период, па сè до времето на палеолозите во средниот век", рече Честоева.
Меѓу артефактите има значајни монети од македонските владетели Филип Втори, Александар Трети, Касандар, Антигон Гонат, Филип Петти, Персеј.Изложени се и монети од раноцарскиот период и доцноримскиот период, монети од императорот Јустинијан од 6 век и монети од доцновизатанискиот период.
"Изложбата е резултат на нашите силни заложби да го истражиме, заштитиме и достојно да го презентираме македонското непроценливо културно наследство. Десет години посветена работа на преку 40 археолошки локалитети, на повеќе од 20 000 стручни лица, професори и археолози, 10 години посветена работа, со единствена цел - да го документираме развојот на повеќемилениумската цивилизација на овие простори, да оставиме вредно сведоштво за идните генерации", рече министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска.
Изложбата ја организира Управата за заштита на културното наследство, која во изминатите десет години ги координира капиталните проекти во археологијата на Македонија, со поддршка на Владата.

(Б.Н.)
Фото: О.Теофиловски


Текстот е прочитан 1814 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter