Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.10.2016, 14:25

"Опел" со "мока икс" ќе привлекува млади купувачи

Креативците на "Опел" од Риселхајм својот мини СУВ, "мока" го освежија и спакуваа на допадлив начин: малку ЛЕД-светла, модерна мултимедија, нов кокпит, нови системи и ознаката "Икс" која отсега ќе се наоѓа на сите СУВ автомобили кои ги произведува германскиот бренд.

Малиот кросовер заслужи внимание во својот развој од проста причина што моделот за четири години на пазарот беше продаден во повеќе од 600.000 примероци заземајќи го третото место во компанијата веднаш зад "корса" и "астра".
Сериозната маска, светлата, дотераната "опашка", новите бои и форма, сега играат важна улога во привлекување на млади купувачи.
Приказната е различна и во кабината, а се се врти околу големиот екран осетлив на допир. "Мока Икс" заслужува висока оценка за позицијата на возачот и управувачот, а од 4,28 метри долгиот модел не е возможно да се очекува поголем простор на задната клупа. Во "мока икс" меѓутоа го има доволно.
Дизел агрегатот од 1.600 кубици со 136 КС е доволен да го покрене автомобилот кој тежи помалку од 1,5 тон. При стартот звучи грубо, но кога ќе се најде во крстовувачки режим секоја вибрација и дизел тонови исчезнуваат. Моторот е еластичен, способен во највисок степен на пренос да "влече" на ниски вртежи.


Текстот е прочитан 3271 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter