Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.03.2017, 18:58

Ахмети по средбата со Могерини: Институционалната криза не смее да се претвори во етничка

Институционалната и системска криза не смее да се претвори во етничка, порачал претседателот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба со високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини.

Како што стои во партиското соопштение, Ахмети додал дека ДУИ ќе остане посветена на постигнување политичко решение.

Воедно нагласил дека приротети на ДУИ се владеењето на правото и законот, веродостојни институции, заокружување на Охридскиот договор, добри меѓуетнички и добрососедски односи, како и интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ.

- Могерини изрази вреднување за конструктивната улога и нашиот пристап во оваа сериозна криза истакнувајќи дека Европската Унија е со нас во напорите за решавање на кризата, и ја истакна потребата за продолжување нашиот дијалог, се вели во соопштението од ДУИ.


Текстот е прочитан 737 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter