Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.01.2017, 13:49

РАЗНОВИДНА КОНЦЕРТНА СЕЗОНА ВО СКОПЈЕ

Од Пол ван Дајк до Цеца

Заедничките концерти се тренд за поп-ѕвездите од соседството. Оваа зима, во Скопје ќе се одржат два такви концерта.

Првиот е на 12 февруари, во салата "Борис Трајковски", на црногорскиот поп-пејач Владо Георгиев и на неговиот хрватски колега Тони Цетински.
Вториот е на 4 март, во истата сала. Во Скопје, за прв пат заеднички концерт ќе одржат и легендата на далматинската музика, Оливер Драгоевиќ, и неговиот помлад колега и пријател, Џибони, кој е од Сплит, исто како него.
Менаџерите и менаџерските куќи најавија повеќе концерти во Скопје овие зима и пролет.
Активната музичка концертна сезона во Скопје започнува на 3 февруари, со настап на германскиот суперстар диџеј Пол ван Дајк, на 3 февруари, во салата "Борис Трајковски".
Меѓу повеќето поп-концерти се и два фолк. Едниот е на српскиот фолк-пејач Мирослав Илиќ, кој на 11 март ќе одржи концерт во Скопје. Концертот е дел од славеничката турнеја, 45 години на сцената. Другиот е на 25 март, во Скопје, кога ќе пее српската фолк-ѕвезда Цеца, која ќе одржи концерт во салата "Борис Трајковски", како промоција на новиот албум.На агендата следниот месец е и манифестацијата "Златна бубамара на популарноста" , која слави 20-годишен јубилеј. "Бубамара", чиј заштитен знак се хуморот и најголемите музички ѕвезди од Македонија и од регионот, ќе се одржи на 20 февруари, во "Метрополис арената".
Единствени од домашната естрада кои најавија концерт оваа пролет се Панчо и Андреј од аренби дуото ДНК, кој ќе се одржи на 12 мај, во "Метрополис арената". На концертот, ДНК ќе го промовира актуелниот албум "Уште ден ден", како и старите хитови омилени на публиката, со кои речиси секој викенд ги полни клубовите низ Македонија. (М.Џ.)


Текстот е прочитан 910 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter