Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 21:25

„За заедничка Македонија“: Марш за унитарноста на Македонија

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

- И вечерва повеќе од 150.000 граѓани на Македонија, во 31 град излегуваат да кажат дека се против тиранската платформа, против двојазична држава, против федерализација на Македонија и дека ова се нашите ултимативни барања. Од нив нема отстапка, рече Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“.

На протестот се обрати и Нада Мисиркова, внуката на Крсте Петков Мисирков, која истакна дека делото на Мисирков за Македонија е незаборавно.
- Тој кажал дека оваа држава е Македонија, дека овде живее македонски народ и се зборува македонски јазик. Се надевам дека неговата борба не беше бесполезна. Загина заради оваа Македонија. Има многу луѓе кои него можат да го разберат, кои него можат да го почитуваат и кои можат да ја завршат работата која тој ја започнал уште пред 120 години. Верувам дека тој е многу жалосен што после 120 години, неговите мисли, неговите идеи не се исполнети. Се надевам дека неговото дело ќе биде на виделина и оти тој мирно и спокојно ќе спие, рече Мисиркова.

Поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ денеска дадоа и ловџиите кои порачаа дека нема да прифатат туѓи платформи и повикаа на трпеливост во клучните моменти за државата.

Тие ги повикаа сите ловци без разлика на нивната етничка, верска, политичка определба да застанаат заедно во одбрана на државата, а побараа истото да го сторат и сите политички партии.

Фото: Б. Грданоски


Текстот е прочитан 462 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter