Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

19.03.2017, 13:45

Во Австрија уапсен Албанец од Македонија кој бил дел од петчлена екстремистичка група

Австриската полиција уапсила петчлена група екстремисти, а меѓу нив и еден Албанец од Македонија.

Уапсената група, просторијата одредена за молитва во болницата во Ст.Полтен, ја злоупотребувала за ширење на радикализмот и регрутирање борци на ИД.

- Група составена од млади исламисти, трипати во неделата се собирале во болницата за да ја рекламираат ИД и да регрутираат други лица за џихад во Сирија, се наведува во обвинението против лицата уапсени во болничкиот двор.

По анонимна дојава полицијата ја следела групата од почетокот на годинава. Меѓу уапсените се Емануел М.(19) од Ст.Полтен, чија мајка исто така била осомничена, чеченецот Имам А.(17), како и Албанецот од Македонија Арѓент Г.(18).

Групата „Ансал“ тесно соработувала со организацијата „Худа“ која во Германија регрутирала борци за ИД.

При извршен претрес во нивните домови запленети се компјутери, мобилни телефони, документи и многу книги за Салифат.


Текстот е прочитан 542 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter