Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:25

Германија: 50 милиони евра казна за социјалната мрежа која нема да отстрани клевета или закана

ГЕРМАНИЈА - Германија планира да воведе нов закон со кој жестоко ќе се пресмета со говорот на омраза на социјалните мрежи, како Фејсбук.

Според овој предлог закон, социјалните мрежи ќе имаат обврска да ги отстрануваат заканувачките или клеветнички пораки, во спротивно ќе мораат да платат казна, дури и до 50 милиони евра.
"Овој нацрт закон поставува задолжителни насоки за начинот на кој операторите на социјалните мрежи ќе мора да се однесуваат кон поплаките и ги обврзува да ја бришат криминалната содржина", соопшти во вторник германскиот министер за правосудство Хеико Маас.
Покрај казната за компанијата, нејзиниот главен претставник лично ќе биде казнет со износ до пет милиони евра.


Текстот е прочитан 407 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter