Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.03.2017, 13:39

Tеатарџиите заедно славеа во Велес

Светскиот ден на театарот 27 март, во Велешки театар го собра македонските актери, директорите на националните театарски куќи, кои заеднички го одбележаа овој ден.

Пораките за Светскиот ден на театарот ги прочита актерот Васил Зафирчев. Тие беа напишани од француската актерка Изабел Ипер и од костимограф и режисерот Благој Мицевски.
На ова свеченост присуствуваше и министерската за култура Елизабета Канческа - Милевска. Таа им го честиташе овој ден на актерите, уметниците, потенцирајќи дека Македонија има извонреден театар и силен уметнички потенцијал.
"Во изминатите осум години, во театрите и во центрите за култура се реализира над 450 вработувања - се вработија 223 уметници - актери, драматурзи, режисери, како и над 220 лица во делот административно-технички персонал. Ги изградивме МНТ и Велешкиот театар, почнавме со изградба на Струмичкиот театар, кој ќе биде завршен до крајот на годината. Се гради Турскиот театар во Скопје, а до крајот на годината ќе заврши и реконструкцијата на Албанскиот театар", потенцира министерката Канческа- Милевска.
(П.П.)


Текстот е прочитан 907 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter