Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.02.2017, 08:21

СО ДЕЈСТВУВАЊЕ ДО ПОДОБРО СЕКОЈДНЕВИЕ

Младински локален активизам во Аеродром

20 млади жители на Општина Аеродром ќе добијат шанса да го подобрат своето секојдневие преку директно инволвирање во решавањето на работите кои им пречат, а притоа ќе се стекнат со нови искуства, знаења и вештини. Ваквото ангажирање е дел од проектот "Младински локален активизамм на Општина Аеродром".

Ставот е дека со правење позитивни промени во заедницата, освен што се работи на тоа да се подобри секојдневието на младите, се подобрува и личниот и професионален развој.
"Затоа, доколку имаш од 16 до 24 години, живееш во Општина Аеродром и сакаш да промениш нешто во твојата локална заедница, сега е вистинската шанса да дејствуваш", велат од Аеродром.
Сите заинтересирани млади луѓе треба да аплицираат најдоцна до идната среда, 8 февруари, со пополнување кратка апликација на следниот линк хттпс://доцс.гоогле.цом/формс/д/е/1ФАИпЉЛСцИБ0вц-мну8НЗео1Бз9мпХа9љв0Б0В542ЛџЏЦг-џАТ3РВ8Дњ/виењформ .
Секој учесник во проектот ќе има можност да помине низ три модули. Првиот модул подразбира дводневна обука за влијание во заедницата и детектирање на локални проблеми, вториот модул опфаќа дводневна обука за тимска работа и планирање на иницијатива и третиот модул значи имплементација на локални иницијативи во Општина Аеродром.
На крајот на проектот, сите учесници ќе добијат сертификат, а за успешно завршување на проектот задолжително е присуството на сите три модули.


Текстот е прочитан 761 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter