Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.01.2017, 14:10

Магијата на зимската убавина: Снегулките не се бели

САД - (Нешенал џиографик) - Дали снегулките навистина се бели и кој е "виновен" што ги цртаме токму така?

Откријте некои не толку познати, но фасцинантни нешта за овој природен кристален феномен. Радост за децата, мака за возачите или незаобиколен празничен пејзаж кој тие кои не ја сакаат зимата ги принудува да патуваат во потопли краишта. Кога првиот снег ќе го покрие брегот некој не може да замисли новогодишни лампиони без него, а некој пак би сакал да ја преспие до пролетта. Како и да е, снегот е следствена појава на зимата како годишно време. И додека многу пати сме читале за снежната покривка и феноменот наречен снегулки, овие пет нешта може сепак не сте ги знаеле.

1. Има повеќе видови на мраз
Мразот настанува при самиот допир на воздухот со земјата, при ниски температури, па се создава површински слој на тенок мраз во форма на кристали или капки. Покрај мразот на прозорците кои на сите ни е познат како вечна инспирација за декорација на новогодишните честитки, постои уште и радиоактивен мраз, авекциски мраз и иње, пишува британскиот весник Телеграф.2. Две идентични снегулки од 1988 година
Снегулките се феномен кој секогаш се појавуваат во различни форми и големини и никогаш нема да фатите две исти. Меѓутоа, научничката Ненси Најт успеала да најде два целосно идентични кристала по силна олуја во Висконсин во 1988 година.

3. Снегулките не се бели
Снегулките не се бели! Зошто е тоа така? Зошто единствена боја која ни е во мислите кога ќе се спомне снегулка е белата? Многуте страни на овој мини кристал предизвикуваат дифузен одраз на целиот светлосен спектар па на нас ни се чини дека снегулките имаат бела боја.

4. Првата фотографија
Благодарение на фармерот Вилсон Бентли ние денес ги цртаме снегулките токму во формата во која тие навистина се манифестираат. Тој успеал да го продолжи "животниот век" на таа снегулка, која благодарение на неговата брзина денес се уште "живее" и станува вистинска инспирација за зимскиот декор.

5. Еден септилион снегулки
Дали некогаш сте размислувале колку снегулки би биле потребни да паднат за да се направи Снешко Белчо? Во Америка годишно паѓаат еден септилион кристали од небото. Број со навистина многу, многу нули, дури 24!


Текстот е прочитан 975 пати.
#
Полицајците во Дубаи возат најбрзи коли на светот
Во Австралија пронајден најголемиот отпечаток од диносаурус
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter