Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 13:52

СЛАВНАТА БРИТАНСКА ВИОЛИНИСТКА ЗА ПРВ ПАТ ВО МАКЕДОНИЈА

Ванеса Меј со концерт во Скопје

Британската мегапопуларна виолинистка Ванеса Меј за прв пат доаѓа во Македонија, на 15 мај, во "ВИП-арената" во Скопје.

Годинава тоа ќе биде нејзин единствен концерт во регионот. Концертот е во организација на "Прагма продукција", а е поддржан од Минис-терството за култура на Македонија и од Македонската филхармонија.
Атрактивната виолинистка која важела за "чудо од дете", сега е една од најпознатите ви-олинистки на сите времиња. Позната е по спојот на техно и на класичниот стил. Уште на свои 16 години ги поместила музичките граници кога го објавила албумот "Виолинист", формирајќи необична мешавина на џез, поп и на техно-звук, но се издвојува и по своите сценски настапи и по необичниот изглед. Албумот, веднаш по објавувањето, се нашол на топ-листите во над 20 земји во светот.
Запишана е во Гинисовата книга на рекорди како најмладиот инструменталист кој изве-дувал виолински концерти на Бетовен и на Чајковски. Особено остава впечаток со своја-та изведба на "Токата и фуга" на Јохан Себастијан Бах во Де-мол.
Ванеса е првиот изведувач на класичен инструмент кој бил номиниран за престижните награди Брит, за најдобар женски изведувач. Во 2006 година, била рангирана како еден од најбогатите млади изведувачи, со заработка од над 32 милиони фунти од концерти и од продажба на 10 милиони албуми ширум светот, што е вистинска реткост за еден виоли-нист. Свири на два типа виолини, класичен модел на Гваданини од 1961 година, чија вред-ност се проценува на 150 илјади фунти, и на електрична виолина зета џез.
Билетите за концертот, кои се во ограничен број, ќе бидат пуштени во продажба утре, на сите продажни места на "Купи карти за сè" низ цела Македонија, "Пола Југотон" и цве-ќарницата "Розе Веро 2".


Текстот е прочитан 933 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter