Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.02.2017, 09:42

66. НБА ОЛ СТАР ВИКЕНД ВО ЊУ ОРЛЕАНС

Синот на Глен Робинсон најдобар меѓу очајните забивачи

Синот на славниот НБА-кошаркар Глен Робинсон, Глен Робинсон Трети, победи на натпреварот во забивање на Ол-стар викендот во Њу Орлеанс, кој годинава американските медиуми го квалификуваа како најочаен досега.

Неинвентивноста и тоа што првиот фаворит Арон Гордон не стигна до трофејот, беа главна вест од втората вечер на Ол-стар викендот.
Лани судиите му ја украдоа победата на Гордон во спектакуларното финале со Зек Левин, а годинава, без повредениот бек на Минесота, се очекуваше Гордон да ја сомеле конкуренцијата сочинета од Деандре Џордан од ЛА клиперс, Глен Робинсон од Индијана и Дерик Џонс Џуниор од Феникс. Повредата на стапалото влијаеше врз неговите забивања, па Гордон го заврши настапот во полуфиналето.Меѓу најдобрите забивања на Глен Робинсон беше она кога прескокна двајца, а едниот беше качен врз другиот, за максимални 50 поени од жирито, во кое беа легендите Доминик Вилкинс, Алонзо Морнинг, Крис Вебер, Гери Пејтон и Дејвид Робинсон.
Бекот на Хјустон, Ерик Гордон, победи во шутирањето тројки, а најдобар во Скилс челенџ беше Кристапс Порзингис.
Првата вечер од викендот, Тимот на светот го победи Тимот на САД со 150:141. Најкорисен играч на мечот беше Канаѓанецот Џамал Мареј од Денвер, кој постигна 36 поени и додаде 11 асистенции.


Текстот е прочитан 723 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter