Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 14:03

Подароци за штитениците во центарот "Порака"

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски, традиционално, ги посети штитениците во Центарот за лица со пречки во развојот во населбата Волково.

За нив беа обезбедени 45 новогодишни подароци.
Во Центарот, кој го води НВО "Порака" од Неготино, во изминатиов период преуредени и реновирани се сите простории од стариот објект , а за потребите на штитениците изградена е и нова зграда, со вкупна корисна површина од 240 м2. На приземјето се занималната и три помошни простории, а 120 м2 на катот служат за престој и за одмор на штитениците. Исто така, изведена е и нова камена ограда, во должина од 150 метри и со височина од 1,4 метри.Претставниците од НВО "Порака" и штитениците на градоначалникот Митровски му подарија платнена торбичка, на која се извезени пејзажи, како и витраж слика, исто така, изработена од штитениците во Центарот, соопшти Општина Ѓорче Петров. Градоначалникот Сокол Митровски, вчера, во просториите на локалната самоуправа ги прими семејствата на загинатите бранители од 2001 година по повод новогодишните празници, и притоа им додели новогодишни подароци. Тој истакна дека Општината Ѓорче Петров никогаш нема да ги заборави Бранко, Томе, Ивица, Раде, Ацо и сите останати кои ги дадоа животите за слобода на татковината.


Текстот е прочитан 852 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter