Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 12:43

ФУЕН бара да не им се негира правото на самоопределување на Македонците во Албанија

Федералниот Сојуз на Европскиот Националности (ФУЕН), организација која се залага за правата на немнозинските етнички заедници во Европа и работи под покровителство на Советот на Европа, се огласи по повод обидот етничките Македонци во Албанија да се претстават како Бугари. Во извештајот на Европскиот Парламент за напредокот на Република Албанија, на барање на бугарски пратеници беше вметната таква одредница.

"ФУЕН ја поздравува резолуцијата во која Европскиот Парламент посочува на потребата да се заштитат човековите права, малцинските права и да се воведат политики за заштита од дискриминација, при што Албанија е повикана да усвои рамковен закон з заштита на малцинствата и да ја ратификува Европската Повелба за Регионални и Малцински Јазици. Сепак, ФУЕН забележува дека македонската заедница е изоставена од пасусот во кој се пишува за регионите Преспа, Голо Брдо и Гора. Ова се региони во кои живеат Македонци, но во резолуцијата се спомнува само бугарското малцинство. Тоа е погрешен навод, со кој македонската заедница се нарекува бугарска", пишува во реакцијата на ФУЕН. Македонското здружение во Албанија Илинден е дел од ФУЕН и неговиот лидер Никола Ѓурѓај ја покрена иницијативата да се смени овој дел од резолуцијата.

Во своето соопштение, Федералниот Сојуз на Европскиот Националности вели дека стои во солидарност со својата членка Илинден и бара од Европскиот Парламент и од земјите членки на Европската Унија да се воздржат од обиди да го повлечат признавањето на одредена етничка група. ФУЕН бара да се почитува правото на сите етнички групи на свое само-определување и идентитет.

"Ги потсетуваме сите вклучени страни дека ФУЕН бара од Република Албанија да ја ратификува Европската Повелба за Малцински Јазици, чекор кој ја одложува со години, поради нејасни и неодговорни причини. Официјално да го признае постоењето на македонско малцинство на целата територија на Република Албанија. Да ги гарантира малцинските права на Македонците, особено во регионите Голо Брдо и Гора, на начин на кој се загарантирани во Мала Преспа. Да воведе образование на македонски јазик во училиштата во Голо Брдо и Гора, како и било каде во Албанија каде има значителен број на граѓани кои припаѓаат на македонското малцинство", пишува во барањата на Федералниот Сојуз на Европскиот Националности упатени до Република Албанија.


Текстот е прочитан 566 пати.
#
Илиевски: Голема победа за нас, не е избран претседател на Собранието по терк на Тиранската платформа
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter