Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.03.2017, 19:32

Дружба со лица со Даунов синдром, сите се добредојдени!

Центарот за Даунов синдром организира дружење со лица со Даунов синдром. Настанот ќе се одржи во среда, 15 март од 17.00 до 19.00 часот во Јавна соба. Како што велат од Центарот добредојдени се сите семејства и пријатели кои сакаат да поминат време со лица со Даунов синдром.

Целта на оваа работилница е преку заедничка дружба со лицата со Даунов синдром, да се изработи накит, украсни картички и други естетизирани предмети под покровителство на нашите три модераторки, Олика Селивон, Александра Зиновски-Вилиќ и Елизабета Петковска. Овие дела потоа ќе бидат изложени на штанд во Кинотеката на Македонија, на 20-ти март и ќе бидат понудени за продажба како дел од настанот кој го подготвуваме за одбележување на 21 март - Светски ден на Дауновиот синдром.

-Овој настан, како и сите кои се во организација на Центарот за Даунов синдром е отворен за сите лица со Даунов синдром, за нивните семејства и сите други добронамерници кои сакаат да н? запознаат, да н? вклучат во своите животи и да покажат дека веруваат во вештините и потенцијалот кој мора постојано да се негува. Оваа работилница е дел од серијалот креативни работилници кои сме ги организирале и повторно нуди можност за терапевтска работа (фина моторика), креативност, дружење и многу забава, велат од Центарот за Даунов синдром.


Текстот е прочитан 1230 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter