Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.06.2016, 21:34

"Ауди А5" и "С5" се новите "господари на прстените"

По новата генерација на еден од најпопуларните модели на "Ауди", "А4", од фабриката во Инголштат сега стигна и потполно новата генерација на атрактивното купе "А5", како и неговиот спортски роднина "С5" кои во продажните салони ширум Европа треба да се најдат до ноември годинава.

Новиот "А5" изгледа поагресивно и модерно, со нов трапезоиден грил, светлосни групи кои поседуваат дневни ЛЕД-светла и динамични трепкачи, а и хаубата е нешто подолга во однос на моделот во заминување.
Моделот има зголемено меѓуосовинско растојание, полесен е за 80 кг, нуди виртуелен кокпит кој е составен од 12,3 инчен дигитален екран за инструменти, како и нов мултимедијален ММИ систем со дисплеј со дијагонала од 8,3 инчи.
"А5" во почетокот ќе се нуди со два бензински и три дизел-агрегати. Тука е познатиот ЕА888 турбобензинец од 2,0 литри што ќе дојде во две верзии, со 190 КС и 286 коњски сили. Кај дизелите нема изненадувања. Тука е проверениот ЕА288 2.0 ТДИ од 190 КС, додека за оние купувачи кои сакаат повеќе моќ, резервиран е 3,0-литарскиот В6 ТДИ мотор со 218, односно 286 КС.
Од друга страна спортската "С5" верзија е опремена со новиот 3,0-литарски В6 турбобензинец кој ослободува 354 КС, а во соработка со осумстепениот автоматски типтроник менувач и погонот на четири тркала, до 100 км/ч стигнува за 4,7 секунди.


Текстот е прочитан 2694 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter