Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

18.02.2017, 08:17

АЛАРМОТ ОД ГРАЃАНИТЕ СПРЕЧИ ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

Охридско Езеро преживува

Крајбрежјето на Охридското Езеро кај малото пристаниште во Охрид десетина метри е покриено со мил и нанос. Потемнетиот дел од ѕидовите на кејот сведочат за намалувањето на нивото на водата, што се случи минатиот месец. Осцилациите на водата во езерото се видливи и на трските кај Билјанини извори и кај Лагадин, на кои делот што претходно им бил во вода, сега не е жолт, туку е кафен. Намаленото ниво на водата во зависност од конфигурацијата на теренот на самото крајбрежје некаде драстично се познава, а некаде помалку.

Најдраматични се сликите од крајбрежјето на Охридското Езеро на албанска страна, каде скоро четириесетина метри се без вода. Во Охрид има исушени делови од крајбрежјето, зависно дали почвата е пониска или повисока, а во Струга пак скоро и да не се забележува намалениот водостој. Хидролозите објаснуваат дека крајбрежјето на делот од езерото што е во Албанија е попесокливо, теренот е порамен и поради тоа повлекувањето на водата е повидливо. Од друга страна за исушените делови од крајбрежјето во Охрид објаснуваат дека се должи и на тоа што тоа со години не е исчистено од мил и наноси, како што тоа бил обичај претходно...

За целиот текст кликнете тука.

Е. Ангеловска
Фото: О. Теофиловски


Текстот е прочитан 1667 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter