Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.03.2017, 13:59

НА КРАЈОТ ОД СЕЗОНАТА

Луис Енрике си заминува од Барселона

Луис Енрике ќе замине од Барселона на крајот од сезоната.

Стратегот на Каталонците го изјави ова на прес-конференцијата по убедливата победа против Спортинг Хихон од 6:1, во 25. коло од шпанската Примера, потврдувајќи ги шпекулациите што со денови се присутни во јавноста.
- Сакам да ја завршам оваа конференција за новинарите на друг начин. Сакам да соопштам дека во следната сезона нема да бидам тренер на Барселона. Потребен ми е одмор. Тоа е главната причина. Начинот на кој ја работам оваа работа е причината поради која морам да заминам. Премалку се часови за одмор, а мене ми е потребно тоа - изјави Енрике и додаде:
- Сакам да му се заблагодарам на клубот за довербата што ми ја даде. Имав незаборавно искуство со овој тим. Остануваат возбудливи три месеци во кои можеме да освоиме три трофеи. Еден од нив е и Лигата на шампионите. Имаме мали шанси, но со вистински пристап и настап, можеме да направиме резултатски пресврт.Луис Енрике ја започна својата тренерска кариера во Барселона Б, по што ги водеше Рома и Селта. На "Камп ноу" се врати во 2014 година и веќе во првата сезона ги предводеше Каталонците до пет титули: шпанското првенство, шпанскиот Куп, Лигата на шампионите, Суперкупот на УЕФА и Светското клупско првенство.
Во шпанските медиуми веќе се појавија шпекулации дека тренерот на Севилја, Хорхе Сампаоли, би бил најдобриот избор за наследник на Енрике, но проблем би можел да биде неговиот карактер, што не се вклопува во имиџот на клубот, а и претседателот Бартомеу преферира стручњаци кои претходно го носеле дресот на Барса.
Друго име кое се споменува е она на Ернесто Валверде, кој сега го води Атлетик Билбао.


Текстот е прочитан 730 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter