Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.12.2016, 13:35

СО ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ШАНГАЈ

Тевез и официјално стана најплатен фудбалер во светот

Со потпишувањето тригодишен договор со кинескиот Шангај Шенхуа, Карлос Тевез и официјално стана најплатен фудбалер во историјата на фудбалот.

Овој договор му гарантира на Аргентинецот плата од 37 милиони евра од сезона или неделна заработувачка од над 760.000 евра, сума далеку повисока и од оние што ги заработуваат Меси, Роналдо и останатите мегаѕвезди во светскиот фудбал.
- Клубот со нетрпение очекува Тевез да помогне во напаѓачките капацитети на Шангај Шенхуа за да ги нападнеме трофеите во кинескиот и во континенталниот фудбал. Сигурни сме дека тој ќе им донесе низа возбудливи моменти на навивачите. Впрочем, станува збор за најимпресивниот напаѓач во историјата на аргентинскиот фудбал - се вели во соопштението на кинескиот клуб.
Во кариерата, Карлос Тевез играше и за Вест Хем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити и за Јувентус, а во Кина се сели од аргентинскиот тим Бока јуниорс.


Текстот е прочитан 861 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter