Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.02.2017, 12:11

ВО ДАУТ-ПАШИНИОТ АМАМ

Уште денес е отворена изложбата на Вангел Наумовски

Денеска се затвора ретроспективната изложба на Вангел Наумовски во НГ Даут-пашин амам.

По повод затворањето на изложбата, кустосот Маја Чанкуловска-Михајловска во 9 часот ќе има средба со студенти од "Американ колеџ" во Скопје.
На изложбата, која беше отворена на крајот од минатата година и која беше одлично посетена, беа поставени 95 дела од сите творечки фази на Наумовски, времено позајмени од неговото семејство, како и од повеќе институции и приватни сопственици во Македонија, а увид во неговото творештво овозможија и институции од Хрватска и од Србија.
"Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски се поврзани повеќе епитети - тој, кај нас и во светот, секогаш е претставуван како уникатен пример на сликар на чудесниот свет на длабочините на езерото и на комплексноста на космосот, на задоволството, жената и на љубовта", стои во соопштението од Националната галерија на Македонија.


Текстот е прочитан 1282 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter