Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 14:26

ИГОР ЏАМБАЗАОВ ПРЕД ВЕЧЕРАШНАТА ПРЕМИЕРА ВО МНТ

Се враќам во театарското детство

"Говорна мана", во режија на Драгана Милошевски - Попова, е новата претстава на Македонскиот народен театар, која вечерва (20 часот) премиерно ќе се изведе на малата сцена.

Претставата е работена според текстот на познатиот српски театарски и филмски режисер Горан Марковиќ.
Главната улога на Мишел Радински ја игра Игор Џамбазов. Приказната се случува во театар, во гримиорна на еден актер, првенец, на крајот од неговата кариера.
"Во текот на процесот, размислувавме дали треба да остане да се вика 'Говорна мана' или да биде говорна и други мани, затоа што се занимава со разни општествени теми, што се сублимирани како и во другите, пред сè, филмови, но и во други текстови на Марковиќ", вели режисерката.
Џамбазов истакнува оти и самиот пораснал со филмовите на Марковиќ, со кого наоѓа и биографски сличности - и двајцата се деца на родители актери, и двајцата израснале во театарот.
"Затоа сè она што го напишал во овој текст е само една брилијантна слика на она што тој го доживувал во своите детски денови во театарот", додава Џамбазов.
Играат и Ивица Димитријевиќ, Сашка Димитровска, Арна Шијак, Ана Стојановска и Билјана Јовановска.
Костимите и сценографијата се на Илина Ангеловска, а музиката е на Горан Трајкоски. Репризата е утревечер.


Фото: Д.Гајиќ


Текстот е прочитан 1188 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter