Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.02.2017, 10:27

КАМПАЊА ПОД МОТОТ „ДА ГИ СТОПЛИМЕ ДЕТСКИТЕ СРЦА“

„ОРКА холдинг“ донираше 1.600 јакни за деца со посебни потреби и за деца без родители

Донација на илјада и шестотини зимски јакни компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје во соработка со компанијата за производство на текстил „Монт“ беше доделена во 16 институции низ Републиката, училишта и интернати за деца со посебни потреби, како и деца без родители и родителска грижа.

Кампањата под мотото „Да ги стоплиме детските срца“ компаниите ја создадоа со цел да подарат топлина на оние срца, на кои во ладните зимски месеци им е најмногу неопходна. Донацијата на јакни, како и комплети книги „Собрани дела“ од реномираниот Македонски автор за деца Васил Куноски, компаниите ги донираа во детските институции во Скопје, Битола, Прилеп, Гевгелија, Штип, Старо Негоричане, како и во Поградец, Република Албанија.

„Секоја инвестиција во децата е инвестиција за иднината. Ние сме подготвени да излеземе во пресрет и да им помогнеме на маргинализираните групи, а оваа донација, една од многуте до сега, го потврдува токму тоа“ – изјави Јордан Камчев, извршен директор на „Орка Холдинг“.

„Орка Холдинг“ како компанија настојува да ги препознае потребите на заедницата, секогаш давајќи ја поддршката на иницијативите кои имаат најшироко општествено значење. Компанијата продолжува и натаму со низата активности за згрижување на социјално ранливите категории.


Текстот е прочитан 961 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter