Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.03.2017, 13:57

ПОЧНА НОВАТА СЕЗОНА ВО МОТО ГП

Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха

Маверик Вињалес ја оправда доминацијата во зимската претсезона со победа на првата трка од новиот Мото ГП-шампионат, возена во Катар.

Вињалес, кој дојде во тимот на Јамаха како замена за трикратниот шампион Хорхе Лоренсо, го загуби првото место на стартот од трката по неколку одложувања поради дожд на патеката Лосаил, но потоа успеа да ги помине Марк Маркес и Андреа Довициозо и да избие на првото место.
Во финишот на трката следуваше борба помеѓу Вињалес и Довициозо со неколку менувања на позициите, за на крајот 22-годишниот Шпанец да стигне до втората победа во кариерата.
Валентино Роси го комплетираше подиумот, додека актуелниот шампион Марк Маркес беше четврти.
Следната трка од Мото ГП-шампионатот е на програмата на 9 април, во Аргентина.


Текстот е прочитан 535 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пр...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter