Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

19.12.2016, 13:09

Изложба на желби на децата со попреченост

Желбите на дел од децата со пречки во развојот вчера беа изложени во Центарот за дизајн и иновации Јавна соба, заедно со нивни фотографии.

Посетителите дознаа кој сака диносауруси, која сака водени бои, чија желба е да се бакнува и да се гушка, кој сака да патува, кој сонува да вози автобус.
Изложбата е дел од кампањата "Будење" на Анче Туфекчиева, мајка на дете со Даунов синдром, поддржана од многу родители што имаат деца со пречки во развојот.
Изложбата ја отвори Александар Матовски - Цако, музика пушташе Сара Миленковска, а најбројни гости беа децата со попреченост, нивни родители и пријатели, па на моменти Јавна соба беше претесна за сите што сакаа да ги видат фотографиите и со купување на книгата "Светот е жеден за промена" да донираат пари во хуманитарни цели.
"Ова е трето 'Будење', трета изложба која е дел од оваа кампања со основна цел да го разбудиме општеството за постоењето на лицата со пречки во развојот", рече Ирена Мила, една од организаторките на изложбата. (М.И.П.)


Фото: Д. Перковски


Текстот е прочитан 621 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter